ssd | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: ssd

24 terabajty HDD

Według najnowszych doniesień grupa badawcza kierowana przez firmę Hitachi opracowała nową technologię zapisu danych, która pozwoli niemal ośmiokrotnie zwiększyć pojemność dysków twardych.

Pojemność dysków twardych zależy wprost proporcjonalnie od ilości tak zwanych kropek magnetycznych występujących na talerzu lub zespole talerzy dysku. Pojedyncza kropka to pojedynczy bit informacji. Zwiększanie pojemności polega po prostu na umieszczeniu większej liczby takich struktur na talerzu. Tak też było i w tym przypadku. Dzięki opracowaniu specjalnego samo-organizującego się polimeru udało się wytworzyć kropki o wielkości zaledwie 10 nanometrów.

Dzięki temu współczynnik upakowania danych sięgnął 3,9 terabitów na cal kwadratowy. Dla porównania obecnie gęstość zapisu w dyskach twardych wynosi od 500 do 550 gigabitów na cal kwadratowy, czyli prawie osiem razy mniej. Nowa technologia pozwoli na wyprodukowanie dysków o pojemności nawet 24 TB. W tym momencie warto przypomnieć, że podobne rozwiązanie już w sierpniu zaprezentowała Toshiba, jednak wtedy osiągnięto „zaledwie” 2,5 terabita na cal kwadratowy.

hitachi hdd
Ludzki włos jest około 100 razy grubszy niż długość boku tej ilustracji

Za tym osiągnięciem stoi nie tylko samo Hitachi, ale także organizacja New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) oraz dwa japońskie uniwersytety – National University Corporation Tokyo Institute of Technology i Uniwersytet Kyoto. Prezentacja tej technologii odbędzie się podczas konferencji Material Research Society Fall 2010, która będzie mieć miejsce w Bostonie między 29 listopada a 3 grudnia.

Widać, iż zabiegi podobne do tego mają na celu przedłużenie żywotu „normalnych” dysków, których konkurencja w postaci SSD coraz prężniej się rozwija. Nie można powiedzieć, że nie przyniosą one pożądanego skutku, bo cena za jeden terabajt zapewne spadnie. Lecz z drugiej strony może to prowadzić do wyspecjalizowania się HDD jako archiwum danych i ich marginalizacji, podczas gdy na szybszych dyskach opartych o pamięci flash utrzymany byłby system operacyjny wraz z najważniejszymi programami. Wtedy to SSD stałyby się najważniejsze.

Gdy doczekamy się takich pojemności w domowych komputerach to odnalezienie interesującego pliku wzrośnie wykładniczo do ilości zbędnych rzeczy

Źródło: benchmark.pl

Dysk SSD podłączany w slot DDR RAM

Nigdy wcześniej tego nie robiono i najwyraźniej przyszedł czas na to, aby ktoś spróbował. Jedna firma spróbowała i… udało się. Firma VMS (Viking Modular Solutions) poinformowała o gotowości do uruchomienia masowej produkcji pierwszego na świecie dysku SSD, który w komputerze montuje się w… slocie na moduł pamięci RAM typu DDR3. Dziwne? Może na pierwszy rzut oka, ale według producenta, ma to sens.

Nowy produkt to moduł SATADIMM, a więc dysk SSD umieszczony na płytce z 240 wyprowadzeniami na złączu DDR3. Od przeciętnego modułu DDR3, pod względem budowy (wymiary, wyprowadzenia, wycięcia na zaczepy) nic go nie odróżnia. Na każdym module znajduje się gniazdo Serial-ATA, poprzez które urządzenie komunikuje się z płytą główną. Źródłem zasilania jest port DDR3, a więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kabla.

Moduł może być wyposażony w układy NAND flash typu SLC lub MLC/eMLC. Minimalna i maksymalna pojemność to odpowiednio 25 ~ 200 GB oraz 50 ~ 400 GB, dla każdego modułu. Produkt wyposażono w specjalny obdwód zabezpieczający przed skutkami małych wahań napięcia zasilania, a także w układ zapewniający sprzętowe szyfrowanie danych (AES 128 bit). Maksymalna prędkość odczytu i zapisu danych to 260 MB/s. Maksymalna wydajność przy zapisie i odczycie to 30 000 IOPS.

Producent twierdzi, że SATADIMM swoje przeznaczenie może znaleźć przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych oraz w serwerach – wszędzie tam, gdzie może brakować miejsca na dodatkowe dyski, a potrzebne jest rozwiązanie o niskim poborze energii, zajmujące mało miejsca. Firma VMS już uruchomiła dostawy próbek o pojemności 50, 100 oraz 200 GB. Niestety, ceny nie są jeszcze znane.VMS już uruchomiła dostawy próbek o pojemności 50, 100 oraz 200 GB. Niestety, ceny nie są jeszcze znane.

ssd as ram

Źródło: www.pclab.pl