procesor | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: procesor

Odkrywcy technologii przyszłości nagrodzeni Noblem

Królewska Akademia Nauk docenia potencjał tej ciekawej substancji. Grafen, to jedna z form węgla, która w przyszłości prawdopodobnie zastąpi krzem w produkcji układów scalonych. Wykorzystanie tej substancji na skalę przemysłową pozwoliłoby na przełamanie bariery ograniczającej zmniejszanie procesu technologicznego, na którą natrafią już całkiem niedługo inżynierowie projektujący układy elektroniczne oparte na krzemie. Badania nad grafenem okazały się na tyle ważne dla całej nauki, by zajmujące się nimi osoby uhonorować najbardziej prestiżową nagrodą.

Grafen

Dwaj uczeni rosyjskiego pochodzenia – Konstantin Nowosiołow i Andriej Gejm, zostali wybrani wczoraj tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Obaj Panowie pracują na Uniwersytecie Manchester w Wielkiej Brytanii, gdzie dokonali przełomowego dla wielu dziedzin nauki odkrycia. Bez ich badań niemożliwe byłoby stworzenie pierwszych tranzystorów grafenowych, już teraz mogących pracować z częstotliwością 300 GHz. W przyszłości, po udoskonaleniu technologii produkcji, mają przełamać barierę jednego teraherca.

Ciekawostką jest, że dla Andrieja Gejma tegoroczne wyróżnienie nie jest pierwszym, w którego nazwie występuje nazwisko odkrywcy dynamitu. W 2000 roku zdobył on nagrodę Ig Nobla (Antynobla) za wcale poważne badania w dziedzinie lewitacji diamagnetycznej, w wyniku których w powietrzu zaczęła unosić się żaba. Jakkolwiek świetnie musi to brzmieć, nasze szczęście, że Gejm poświęcił się jednak nieco innej dziedzinie nauki.

Za kilkanaście lat nie będziemy więc może lewitować, w zamian dostaniemy jednak niewyobrażalnie szybkie procesory 😉 Dzięki Wam, Panowie Nobliści!

Źródło: pclab.pl

Nowy rodzaj procesorów.

Firma Lyric Semiconductor zaprezentowała pierwszy na świecie procesor probabilistyczny. Jego działanie polega na wykorzystaniu sygnałów elektrycznych, które reprezentują wartości prawdopodobieństwa, nie zaś obecnie stosowane logiczne zera i jedynki.

Obecnie na rynku procesorów dominuje sztywna i jednoznaczna logika binarna. Nawet procesy i obliczenia analogowe jak rachunek prawdopodobieństwa są dziś jedynie symulowane. Jednak może już niedługo będzie można tego typu obliczenia wykonywać bezpośrednio. Firma Lyric Semiconductor, stworzyła procesor całkiem nowego typu: probabilistyczny. Stany na jego wejściach, wyjściach i bramkach nie reprezentują logicznego 0 i 1, ale ich prawdopodobieństwo. Binarne bramki logiczne zastąpione są tzw. bramkami bayesowskimi.

Jak mówi pomysłodawca i założyciel firmy, Ben Vigoda, trzeba było zaczynać całkowicie od zera. Podstawą teoretyczną były jego badania przeprowadzone podczas pisania pracy doktorskiej. Opracowanie podstaw tworzenia takich układów scalonych trwało w tajemnicy od 2006 roku.

Pierwszy w pełni programowalny probabilistyczny procesor ma się pojawić za trzy lata, ale już teraz Lyric Semiconductor ma gotowy pierwszy produkt: chip dokonujący korekcji błędów. W porównaniu z wykonującym takie same funkcje układem binarnym, nowy układ jest 30 razy mniejszy i potrzebuje 12 razy mniej prądu. Chociaż jego działanie opiera się na całkowicie innych zasadach, będzie mógł być łączony ze zwykłą elektroniką, choć na tę chwilę wymaga z nią integracji.

Korekcja błędów jest powszechnie stosowana, więc pole zastosowań jest nieograniczone. W miarę wzrostu pamięci masowych i przepustowości łącza, rośnie ryzyko przekłamań, przypadkowych zmian bitów z zera na jedynkę, lub odwrotnie. Aby temu zapobiec stosuje się sumy kontrolne. Do tego potrzebne są jednak spore, statystyczne obliczenia, które procesor probabilistyczny wykonuje sprawniej i szybciej.

W pełni programowalny procesor będzie nieoceniony w procesach szyfrowania i deszyfrowania, obróbce danych (np. odszumianie), procesach sztucznej inteligencji (rozpoznawanie obrazów, rozumienie mowy przez komputer). Proponowanie nowych znajomych na Facebooku, sugerowanie stron w wyszukiwarce, filtrowanie spamu w poczcie elektronicznej, rekomendacje produktów w sklepach internetowych – tu wszędzie wykonywane są obliczenia probabilistyczne.

Nowy układ ma więc szansę zrewolucjonizować elektronikę. Pojawiały się co prawda niedawno koncepcje procesorów odrzucających pełną jednoznaczność obliczeń i pozwalających na czynnik losowy podczas niektórych typów obliczeń, gdzie stuprocentowa dokładność nie jest konieczna (np. dekodowanie dźwięku i obrazu), ale w porównaniu z dziełem Vigody to były zaledwie ćwierćśrodki.

Strona producenta
Źródło: osnews.pl