Serwis | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Asus K55a- lifting i trochę o kopiach zapasowych

Komputer służący do pracy powinien działać bez zarzutu. Szybko się uruchamiać, mieć zainstalowane potrzebne oprogramowanie oraz aktualizacje. Ten laptop już trochę niedomagał, Życzliwa Pani zdecydowała się na lifting dla niego. Przeniesiono wszystkie programy wraz z ustawienia, bazami danych. Wizualnie nie widać dużych różnic, nie ma problemu z odnalezieniem się w nowym komputerze, a pod względem działania- NÓWKA 🙂

Dodatkowo wykonaliśmy system automatycznych kopii zapasowych. Po podłączeniu zewnętrznego dysku twardego na USB 3.0 następuje automatyczna synchronizacja określonych katalogów komputera. Szybko i przyjemnie 😉

Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą.

Pamiętajcie o wykonywaniu kopii zapasowych ważnych danych na zewnętrznych dyskach, pendrivach, płytach. Raz już miałem przyjemność odzyskiwać projekt pracy licencjackiej z uszkodzonego komputera.

Komputer sam się resetuje, co mam zrobić ?

Naturalnie oddać na naprawę do specu naprawa komputerów 😉

Objawy nieprzyjemne: samoczynne resetowanie komputera w nieoczekiwanych momentach. Z drugiej strony, czy kiedykolwiek spodziewamy się, że komputer sam się zresetuje ? Przyczyną był nieprawidłowo działający zasilacz i płyta główna. Przy okazji płyty głównej zrobiliśmy mały upgrade sprzętu. Fajnie, że podstawki AM3+ i AM3 są kompatybilne.

Odświeżenie TURBO komputera

Zewnętrznie komputer wygląda trochę jak transformers, we wnętrzu niestety nie krył najnowszej technologii, ale po opuszczeniu warsztatu poruszał się już całkiem żwawo. Kompleksowe czyszczenie podzespołów, instalacja systemu operacyjnego z przeniesieniem danych będących na dysku robią robotę.

MSI CR620

Kolejny komputer w którym nie działał Internet. Uszkodzoną kartę sieciową zastąpiliśmy mini kartą podłączana na usb i wifi ożyło 😉 Niewielki koszt, duża poprawa jakości użytkowania. Polecam się na przyszłość 🙂

Dell przywrócenie systemu

Przywrócenie systemu w laptopie Dell to doskonały sposób na usprawnienie pracy z komputerem. Dzięki temu otrzymujemy komputer w stanie „jak nowy” ze sklepu. System i programy uruchamiają się szybko, możemy radośnie oglądać filmy na youtube bez zacięć 😉

Niedziałająca sieć, atak reklam !

Głównym problem był niedziałający Internet. Dodatkowymi objawami były samoczynnie pojawiające się reklamy. Usunięcie programów: tuto4pc, doko toolbar, babylon toolbar i  naprawa połączenia sieciowego. Strony internetowe z powrotem zaczęły się ładować 🙂

Niedziałający Internet w laptopie z Windows 8

Problemy z laptopem HP 650 zaczęły się po próbie obejrzenia zdjęć z płyty. Wczytanie strony internetowej było praktycznie niemożliwe, pomimo połączenia z siecią. Dodatkowo napęd optyczny przestał odczytywać płyty.

Usterki zostały sprawnie usunięte. Dodatkowo wykonano aktualizację systemu Windows 8 do wersji 8.1, którą (w ramach ciekawostki) wykonuje się nie przez Windows Update, ale Sklep z ekranu startowego i wymaga pobrania 3,6 GB danych ! Zaletą jest fakt, że po uruchomieniu procesu wszystko dzieje się automatycznie, a po zakończeniu komputer sam się wyłączy.

Cichy i trwały komputer stacjonarny

Założeniem przy doborze podzespołów do tego komputera była wysoka jakość, trwałość oraz wydajność przy amatorskiej obróbce fotografii.

Konfiguracja przedstawia się następująco:

 • Płyta główna: Asus H81M-A z chipsetem 1150
 • Procesor: Intel Core i3 4130 3,4Ghz
 • Karta graficzna: Geforce GT640 (pasywne chłodzenie- bezgłośna)
 • Pamięć RAM: Kingston HyperX 4GB
 • Dysk twardy: Seagate 1TB
 • Napęd optyczny: Asus Blue-Ray (odczytuje i nagrywa praktycznie każdy format płyt)
 • Zasilacz: XFX 550W
 • Obudowa: Fractal Design ARC Mini
 • System operacyjny: Windows 7 Home Premium x64

Na uwagę zasługuje obudowa, która jest bardzo dobrze wykonana oraz posiada rozwiązania, które ułatwiają montaż  i późniejszą obsługę, które najlepiej przedstawią fotografie z komentarzem.

 

Dell Studio

Laptop z typowymi objawiani spowolnienia działania. Metody optymalizacji systemu operacyjnego po raz kolejny okazały się skuteczne.
W tym przypadku przeprowadzono konserwację systemu: odinstalowanie niepotrzebnych programów (toolbary, reklamy, śmieciowe dodatki do przeglądarek itp.), uporządkowanie programów startujących wraz z systemem, usunięcie plików tymczasowych, defragmentacja dysku, instalacja programu antywirusowego, montaż odpadającego klawisza na klawiaturze oraz zalutowanie urwanej wtyczki zasilania.

Samsung NP550

królik

Niebezpieczny królik

Samsung nie chciał się uruchamiać, resetował się kilka sekund po naciśnięciu przycisku uruchamiania.
Lista uszkodzeń:

 • liczne bad sectory na dysku twardym -> wymiana na szybki Western Digital serii Black
 • uszkodzony BIOS -> ponowne programowanie
 • pogryziony (przez królika) przewód zasilania -> ponowne zalutowanie przewodu

Wszystkie uszkodzenia zostały usunięte, laptop znów cieszy użytkownika 😉

Proszę zabezpieczajcie sprzęt elektroniczny/elektryczny przed milusińskimi, ponieważ jest to niebezpieczne dla obydwu stron (a w konsekwencji dla portfela użytkownika).