politechnika | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: politechnika

Baza piratów w Politechnice Śląskiej

8 września bieżącego roku katowicka policja zajęła ok. 90 dysków i serwery (należących do Politechniki Śląskiej) z nielegalnym oprogramowaniem, muzyką i filmami o łącznej pojemności 150 terabajtów. Prawdopodobnie to studenci Politechniki Śląskiej poza działalnością naukową zajmowali się rozpowszechnianiem „pirackich” plików.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Sztab Antypiracki, było to największe zaplecze warezowe w Europie. Cała sprawa jest rozwojowa, a podjęta akcja miała związek z działaniami policji w całej Europie skierowanymi przeciw The Pirate Bay.
Pirat
Przykre i zaskakujące jest to, że infrastrutura informatyczna Politechniki została wykorzystana do działań przestępczych. Świadczy to bowiem o braku kontroli ze strony osób zarządzających zasobami IT na śląskiej uczelni.
Z drugiej strony, wczorajsza akcja kolejny raz dowodzi, że anonimowość w Sieci to pojęcie wciąż niedookreślone, a policja jest coraz bardziej skuteczna w wykrywaniu przestępczości internetowej. Warto też pamiętać, że orzekane przez sądy wyroki są coraz bardziej surowe.

Odszkodowania orzekane wobec osób łamiących prawo to zwykle kilka tysięcy złotych.

Źródło: webhosting.pl

Korzystanie z oprogramowania bez odpowiedniej licencji to przestępstwo i jest karalne. Odradzam używania nielegalnych kopii programów. Warto wiedzieć, że wiele programów ma swoje darmowe odpowiedniki, które bardzo często nie odbiegają funkcjonalnością od komercyjnych aplikacji.