komórkowy | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: komórkowy

4G wchodzi do Polski.

Stworzono system LTE, który umożliwia bezprzewodowy dostęp do Internetu. Jest to pierwsza na świecie technologia przesyłu danych LTE, która działa w częstotliwości 1800 Mhz. Podobne znaleźć można w Szwecji, Norwegii oraz Uzbekistanie, ale na innych zakresach.

Za przedsięwzięcie odpowiadają spółki Mobyland oraz CenterNet. Spółka Mobyland zależna jest od Aero2, która skojarzona może być z właścicielem Polsatu – Zygmuntem Solerzem-Żakiem. CenterNet to firma kontrolowana przez Romana Karkosika. Obie wspomniane firmy posiadały częstotliwości w paśmie 1800 Mhz.

W celu obniżenia kosztów inwestycyjnych Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolił firmom na współdzielenia pasma.

W maju tego roku firma Aero2 przejęła 49% udziałów w spółce Nova Capital, która to ma 60,3% akcji NFI Midas Romana Karkosika (właściciela CenterNetu). Partnerem technologicznym całego przedsięwzięcia jest chiński Huawei.

System LTE (potocznie zwany telefonią IV generacji) to następca technologii 3G/HSPA. Sieć taka pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 150 Mbit/s.

Dla przykładu: dane o wielkości 6 GB przesyłane są w 5,5 minuty. LTE pozwala również na transmisje czterech programów w jakości HD bez żadnego „zacięcia”.

Spółka przygotowała już 350 stacji bazowych, liczba ta ma być podwojona do końca roku. Sprawi to, że w zasięgu Sieci znajdzie się 7 milionów Polaków. Do końca następnego roku stacji ma być dwa tysiące. Wyliczono, że koszt inwestycji może sięgnąć kwoty 2 mld zł.

Obie spółki zapowiedziały, że będą działać w charakterze hurtownika, oferując usługę innym operatorom. To operatorzy będą decydować o ofercie dla klientów indywidualnych.

Wiadomo już, że jednym z klientów będzie Cyfrowy Polsat, który już teraz świadczy klientom usługi dostępu do Internetu – do tej pory w oparciu o częstotliwość należąca do Aero2 (czyli 900 Mhz).

Szacuje się, że projekt może zacząć być rentowny dopiero za 7 lat. Jeden poważny klient to zdecydowanie za mało, Adam Kuriański przyznał, że prowadzi rozmowy z jeszcze trzema operatorami, w dwóch przypadkach rozmowy mogą zakończyć się podpisaniem umowy jeszcze w tym roku.

Losy technologii LTE leżą teraz w rękach operatorów komórkowych. Dzisiaj, na XX Forum Ekonomicznych w Krynicy-Zdroju technologia LTE testowana jest przez Plusa (w paśmie 2600 Mhz).

Źródło: webhosting.pl

Zamieszczam również tabelkę przedstawiającą najpopularniejsze technologie zastosowane w telefonii komórkowej.

LTE WCDMA (UMTS) HSPA HSDPA/HSUPA HSPA+
Max przepustowość Downlink ~300 Mb/s (MIMO 4×4) 384 kb/s 14 Mb/s 28 Mb/s
Max przepustowość Uplink 50 Mb/s 128 kb/s 5.7 Mb/s 11 Mb/s
Opóźnienie ~10 ms 150 ms 100 ms 50 ms
Metoda wielodostępu OFDMA/SC-FDMA CDMA

Nowy wyświetlacz dotykowy w telefonach

Zalet ekranów pojemnościowych przedstawiać nikomu nie trzeba. W przeciwieństwie do dotykowych paneli rezystancyjnych, reagują na nawet najdelikatniejsze muśnięcia, przy ich używaniu nie trzeba używać żadnej prawie siły. Cóż z tego, skoro zimniejsze dni całkowicie wykluczają możliwość ich wykorzystania. Albo, wzorem Koreańczyków, można ratować się wtedy parówką, albo leczyć odmrożone paluchy. Lub też zainteresować się nowym ekranem Hitachi.
Niemożność używania paneli pojemnościowych na przykład w rękawiczkach, spowodowana jest tym samym, co łatwość korzystania z niego „gołymi” palcami – użytą technologią. Ekran ten reaguje na zmiany napięcia na swojej powierzchni, dlatego możne działać tylko z przewodnikami. W zimne dni równie dobrze, zamiast parówki, można używać rysika z metalową końcówką. Trzeba jednak mieć miejsce żeby go schować i nie zgubić. Z drugiej strony, z materiałami nieprzewodzącymi prądu potrafią współpracować ekrany rezystancyjne. Potrzebują jednak wyraźnego nacisku, co również jest mało wygodne.

Obie koncepcje połączyło Hitachi i tak powstał panel pojemnościowy, który można obsługiwać palcem, także w rękawiczce, rysikiem, także bez metalowej końcówki, i tak naprawdę wszystkim, co tylko przyjdzie na myśl…

Zasada działania w przypadku użycia palców i materiałów przewodzących prąd, jest identyczna jak w zwykłych ekranach pojemnościowych, wynalazek Hitachi ma wszystkie ich zalety, także obsługę dotyku w kilku miejscach jednocześnie. Jeśli jednak istnieje konieczność obsługi czymś prądu nieprzewodzącym, zostaje wykorzystywana zasada działania ekranów rezystancyjnych. Nacisk w danym miejscu symuluje zmianę napięcia na powierzchni panelu pojemnościowego, dlatego do detekcji dotyku mogą być wykorzystywane standardowe układy sterujące. W teorii można więc w prosty sposób wymienić zwykły wyświetlacz pojemnościowy na wersję stworzoną przez Hitachi, bez wprowadzania zmian w elektronice lub oprogramowaniu.

Nowy panel dotykowy zostanie zaprezentowany na targach Ceatec Japan 2010, odbywających się w dniach od 5 do 9 października w mieście Chiba.

Źródło: pclab.pl