internet | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: internet

Niezapełniający się dysk twardy Samsunga

Pewien nieszczęsny Rosjanin zauważył, że zewnętrzny twardy dysk, który przysłano mu z Chin, zachowuje się co najmniej dziwnie. Zaniósł go więc do serwisu i jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że w obudowie znajduje się pamięć USB 128 MB oraz dwie nakrętki, których zadaniem było obciążenie urządzenia.

Użytkownik był przekonany, że dysponuje zewnętrznym dyskiem Samsunga o pojemności 500 GB! Stracił wszystkie pliki, które wcześniej próbował nagrać, ponieważ pendrive usuwał dane, gdy brakło na nim miejsca. Przy 128 MB stało się to bardzo szybko.

Dlaczego dysk był oszukany? Otóż cała historia rozegrała się w dalekiej, sąsiadującej z chińską granicą części Rosji. Wielu miejscowych wybiera się do Państwa Środka na zakupy, ponieważ to niedaleko, no i taniej. Właściciel dysku nabył „Samsunga” właśnie u Chińczyków, za bardzo dobrą cenę. Urządzenie wyglądało wiarygodnie – z zewnątrz:

Źródło: technowinki.onet.pl

Przypadek ten pokazuje,  że należy być ostrożnym podczas zakupów w Internecie, szczególnie z niepewnych źródeł. Super korzystne oferty mogą kryć pod sobą takie oto nowinki techniczne 😉

Internet 100 Mb/s w Holandii.

W Holandii można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, a maniaków ściągania dystrybucji Linuksa na torrentach na pewno ucieszy oferta firmy CAI Harderwijk, która oferuje symetryczny dostęp do Internetu o szybkości 100 Mb/s (czyli wysyłanie i odbieranie na poziomie 12 megabajtów na sekundę) Firma posiada około 16 tysięcy klientów, jednakże dzięki wykorzystaniu technologii DOSCIS, przoduje na rynku swoją nowoczesnością.

4G wchodzi do Polski.

Stworzono system LTE, który umożliwia bezprzewodowy dostęp do Internetu. Jest to pierwsza na świecie technologia przesyłu danych LTE, która działa w częstotliwości 1800 Mhz. Podobne znaleźć można w Szwecji, Norwegii oraz Uzbekistanie, ale na innych zakresach.

Za przedsięwzięcie odpowiadają spółki Mobyland oraz CenterNet. Spółka Mobyland zależna jest od Aero2, która skojarzona może być z właścicielem Polsatu – Zygmuntem Solerzem-Żakiem. CenterNet to firma kontrolowana przez Romana Karkosika. Obie wspomniane firmy posiadały częstotliwości w paśmie 1800 Mhz.

W celu obniżenia kosztów inwestycyjnych Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolił firmom na współdzielenia pasma.

W maju tego roku firma Aero2 przejęła 49% udziałów w spółce Nova Capital, która to ma 60,3% akcji NFI Midas Romana Karkosika (właściciela CenterNetu). Partnerem technologicznym całego przedsięwzięcia jest chiński Huawei.

System LTE (potocznie zwany telefonią IV generacji) to następca technologii 3G/HSPA. Sieć taka pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 150 Mbit/s.

Dla przykładu: dane o wielkości 6 GB przesyłane są w 5,5 minuty. LTE pozwala również na transmisje czterech programów w jakości HD bez żadnego „zacięcia”.

Spółka przygotowała już 350 stacji bazowych, liczba ta ma być podwojona do końca roku. Sprawi to, że w zasięgu Sieci znajdzie się 7 milionów Polaków. Do końca następnego roku stacji ma być dwa tysiące. Wyliczono, że koszt inwestycji może sięgnąć kwoty 2 mld zł.

Obie spółki zapowiedziały, że będą działać w charakterze hurtownika, oferując usługę innym operatorom. To operatorzy będą decydować o ofercie dla klientów indywidualnych.

Wiadomo już, że jednym z klientów będzie Cyfrowy Polsat, który już teraz świadczy klientom usługi dostępu do Internetu – do tej pory w oparciu o częstotliwość należąca do Aero2 (czyli 900 Mhz).

Szacuje się, że projekt może zacząć być rentowny dopiero za 7 lat. Jeden poważny klient to zdecydowanie za mało, Adam Kuriański przyznał, że prowadzi rozmowy z jeszcze trzema operatorami, w dwóch przypadkach rozmowy mogą zakończyć się podpisaniem umowy jeszcze w tym roku.

Losy technologii LTE leżą teraz w rękach operatorów komórkowych. Dzisiaj, na XX Forum Ekonomicznych w Krynicy-Zdroju technologia LTE testowana jest przez Plusa (w paśmie 2600 Mhz).

Źródło: webhosting.pl

Zamieszczam również tabelkę przedstawiającą najpopularniejsze technologie zastosowane w telefonii komórkowej.

LTE WCDMA (UMTS) HSPA HSDPA/HSUPA HSPA+
Max przepustowość Downlink ~300 Mb/s (MIMO 4×4) 384 kb/s 14 Mb/s 28 Mb/s
Max przepustowość Uplink 50 Mb/s 128 kb/s 5.7 Mb/s 11 Mb/s
Opóźnienie ~10 ms 150 ms 100 ms 50 ms
Metoda wielodostępu OFDMA/SC-FDMA CDMA