hitachi | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: hitachi

24 terabajty HDD

Według najnowszych doniesień grupa badawcza kierowana przez firmę Hitachi opracowała nową technologię zapisu danych, która pozwoli niemal ośmiokrotnie zwiększyć pojemność dysków twardych.

Pojemność dysków twardych zależy wprost proporcjonalnie od ilości tak zwanych kropek magnetycznych występujących na talerzu lub zespole talerzy dysku. Pojedyncza kropka to pojedynczy bit informacji. Zwiększanie pojemności polega po prostu na umieszczeniu większej liczby takich struktur na talerzu. Tak też było i w tym przypadku. Dzięki opracowaniu specjalnego samo-organizującego się polimeru udało się wytworzyć kropki o wielkości zaledwie 10 nanometrów.

Dzięki temu współczynnik upakowania danych sięgnął 3,9 terabitów na cal kwadratowy. Dla porównania obecnie gęstość zapisu w dyskach twardych wynosi od 500 do 550 gigabitów na cal kwadratowy, czyli prawie osiem razy mniej. Nowa technologia pozwoli na wyprodukowanie dysków o pojemności nawet 24 TB. W tym momencie warto przypomnieć, że podobne rozwiązanie już w sierpniu zaprezentowała Toshiba, jednak wtedy osiągnięto „zaledwie” 2,5 terabita na cal kwadratowy.

hitachi hdd
Ludzki włos jest około 100 razy grubszy niż długość boku tej ilustracji

Za tym osiągnięciem stoi nie tylko samo Hitachi, ale także organizacja New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) oraz dwa japońskie uniwersytety – National University Corporation Tokyo Institute of Technology i Uniwersytet Kyoto. Prezentacja tej technologii odbędzie się podczas konferencji Material Research Society Fall 2010, która będzie mieć miejsce w Bostonie między 29 listopada a 3 grudnia.

Widać, iż zabiegi podobne do tego mają na celu przedłużenie żywotu „normalnych” dysków, których konkurencja w postaci SSD coraz prężniej się rozwija. Nie można powiedzieć, że nie przyniosą one pożądanego skutku, bo cena za jeden terabajt zapewne spadnie. Lecz z drugiej strony może to prowadzić do wyspecjalizowania się HDD jako archiwum danych i ich marginalizacji, podczas gdy na szybszych dyskach opartych o pamięci flash utrzymany byłby system operacyjny wraz z najważniejszymi programami. Wtedy to SSD stałyby się najważniejsze.

Gdy doczekamy się takich pojemności w domowych komputerach to odnalezienie interesującego pliku wzrośnie wykładniczo do ilości zbędnych rzeczy

Źródło: benchmark.pl

Nowy wyświetlacz dotykowy w telefonach

Zalet ekranów pojemnościowych przedstawiać nikomu nie trzeba. W przeciwieństwie do dotykowych paneli rezystancyjnych, reagują na nawet najdelikatniejsze muśnięcia, przy ich używaniu nie trzeba używać żadnej prawie siły. Cóż z tego, skoro zimniejsze dni całkowicie wykluczają możliwość ich wykorzystania. Albo, wzorem Koreańczyków, można ratować się wtedy parówką, albo leczyć odmrożone paluchy. Lub też zainteresować się nowym ekranem Hitachi.
Niemożność używania paneli pojemnościowych na przykład w rękawiczkach, spowodowana jest tym samym, co łatwość korzystania z niego „gołymi” palcami – użytą technologią. Ekran ten reaguje na zmiany napięcia na swojej powierzchni, dlatego możne działać tylko z przewodnikami. W zimne dni równie dobrze, zamiast parówki, można używać rysika z metalową końcówką. Trzeba jednak mieć miejsce żeby go schować i nie zgubić. Z drugiej strony, z materiałami nieprzewodzącymi prądu potrafią współpracować ekrany rezystancyjne. Potrzebują jednak wyraźnego nacisku, co również jest mało wygodne.

Obie koncepcje połączyło Hitachi i tak powstał panel pojemnościowy, który można obsługiwać palcem, także w rękawiczce, rysikiem, także bez metalowej końcówki, i tak naprawdę wszystkim, co tylko przyjdzie na myśl…

Zasada działania w przypadku użycia palców i materiałów przewodzących prąd, jest identyczna jak w zwykłych ekranach pojemnościowych, wynalazek Hitachi ma wszystkie ich zalety, także obsługę dotyku w kilku miejscach jednocześnie. Jeśli jednak istnieje konieczność obsługi czymś prądu nieprzewodzącym, zostaje wykorzystywana zasada działania ekranów rezystancyjnych. Nacisk w danym miejscu symuluje zmianę napięcia na powierzchni panelu pojemnościowego, dlatego do detekcji dotyku mogą być wykorzystywane standardowe układy sterujące. W teorii można więc w prosty sposób wymienić zwykły wyświetlacz pojemnościowy na wersję stworzoną przez Hitachi, bez wprowadzania zmian w elektronice lub oprogramowaniu.

Nowy panel dotykowy zostanie zaprezentowany na targach Ceatec Japan 2010, odbywających się w dniach od 5 do 9 października w mieście Chiba.

Źródło: pclab.pl