grafen | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: grafen

Odkrywcy technologii przyszłości nagrodzeni Noblem

Królewska Akademia Nauk docenia potencjał tej ciekawej substancji. Grafen, to jedna z form węgla, która w przyszłości prawdopodobnie zastąpi krzem w produkcji układów scalonych. Wykorzystanie tej substancji na skalę przemysłową pozwoliłoby na przełamanie bariery ograniczającej zmniejszanie procesu technologicznego, na którą natrafią już całkiem niedługo inżynierowie projektujący układy elektroniczne oparte na krzemie. Badania nad grafenem okazały się na tyle ważne dla całej nauki, by zajmujące się nimi osoby uhonorować najbardziej prestiżową nagrodą.

Grafen

Dwaj uczeni rosyjskiego pochodzenia – Konstantin Nowosiołow i Andriej Gejm, zostali wybrani wczoraj tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Obaj Panowie pracują na Uniwersytecie Manchester w Wielkiej Brytanii, gdzie dokonali przełomowego dla wielu dziedzin nauki odkrycia. Bez ich badań niemożliwe byłoby stworzenie pierwszych tranzystorów grafenowych, już teraz mogących pracować z częstotliwością 300 GHz. W przyszłości, po udoskonaleniu technologii produkcji, mają przełamać barierę jednego teraherca.

Ciekawostką jest, że dla Andrieja Gejma tegoroczne wyróżnienie nie jest pierwszym, w którego nazwie występuje nazwisko odkrywcy dynamitu. W 2000 roku zdobył on nagrodę Ig Nobla (Antynobla) za wcale poważne badania w dziedzinie lewitacji diamagnetycznej, w wyniku których w powietrzu zaczęła unosić się żaba. Jakkolwiek świetnie musi to brzmieć, nasze szczęście, że Gejm poświęcił się jednak nieco innej dziedzinie nauki.

Za kilkanaście lat nie będziemy więc może lewitować, w zamian dostaniemy jednak niewyobrażalnie szybkie procesory 😉 Dzięki Wam, Panowie Nobliści!

Źródło: pclab.pl