flash | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: flash

Dysk SSD podłączany w slot DDR RAM

Nigdy wcześniej tego nie robiono i najwyraźniej przyszedł czas na to, aby ktoś spróbował. Jedna firma spróbowała i… udało się. Firma VMS (Viking Modular Solutions) poinformowała o gotowości do uruchomienia masowej produkcji pierwszego na świecie dysku SSD, który w komputerze montuje się w… slocie na moduł pamięci RAM typu DDR3. Dziwne? Może na pierwszy rzut oka, ale według producenta, ma to sens.

Nowy produkt to moduł SATADIMM, a więc dysk SSD umieszczony na płytce z 240 wyprowadzeniami na złączu DDR3. Od przeciętnego modułu DDR3, pod względem budowy (wymiary, wyprowadzenia, wycięcia na zaczepy) nic go nie odróżnia. Na każdym module znajduje się gniazdo Serial-ATA, poprzez które urządzenie komunikuje się z płytą główną. Źródłem zasilania jest port DDR3, a więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kabla.

Moduł może być wyposażony w układy NAND flash typu SLC lub MLC/eMLC. Minimalna i maksymalna pojemność to odpowiednio 25 ~ 200 GB oraz 50 ~ 400 GB, dla każdego modułu. Produkt wyposażono w specjalny obdwód zabezpieczający przed skutkami małych wahań napięcia zasilania, a także w układ zapewniający sprzętowe szyfrowanie danych (AES 128 bit). Maksymalna prędkość odczytu i zapisu danych to 260 MB/s. Maksymalna wydajność przy zapisie i odczycie to 30 000 IOPS.

Producent twierdzi, że SATADIMM swoje przeznaczenie może znaleźć przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych oraz w serwerach – wszędzie tam, gdzie może brakować miejsca na dodatkowe dyski, a potrzebne jest rozwiązanie o niskim poborze energii, zajmujące mało miejsca. Firma VMS już uruchomiła dostawy próbek o pojemności 50, 100 oraz 200 GB. Niestety, ceny nie są jeszcze znane.VMS już uruchomiła dostawy próbek o pojemności 50, 100 oraz 200 GB. Niestety, ceny nie są jeszcze znane.

ssd as ram

Źródło: www.pclab.pl