dotykowy | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: dotykowy

Nowy wyświetlacz dotykowy w telefonach

Zalet ekranów pojemnościowych przedstawiać nikomu nie trzeba. W przeciwieństwie do dotykowych paneli rezystancyjnych, reagują na nawet najdelikatniejsze muśnięcia, przy ich używaniu nie trzeba używać żadnej prawie siły. Cóż z tego, skoro zimniejsze dni całkowicie wykluczają możliwość ich wykorzystania. Albo, wzorem Koreańczyków, można ratować się wtedy parówką, albo leczyć odmrożone paluchy. Lub też zainteresować się nowym ekranem Hitachi.
Niemożność używania paneli pojemnościowych na przykład w rękawiczkach, spowodowana jest tym samym, co łatwość korzystania z niego „gołymi” palcami – użytą technologią. Ekran ten reaguje na zmiany napięcia na swojej powierzchni, dlatego możne działać tylko z przewodnikami. W zimne dni równie dobrze, zamiast parówki, można używać rysika z metalową końcówką. Trzeba jednak mieć miejsce żeby go schować i nie zgubić. Z drugiej strony, z materiałami nieprzewodzącymi prądu potrafią współpracować ekrany rezystancyjne. Potrzebują jednak wyraźnego nacisku, co również jest mało wygodne.

Obie koncepcje połączyło Hitachi i tak powstał panel pojemnościowy, który można obsługiwać palcem, także w rękawiczce, rysikiem, także bez metalowej końcówki, i tak naprawdę wszystkim, co tylko przyjdzie na myśl…

Zasada działania w przypadku użycia palców i materiałów przewodzących prąd, jest identyczna jak w zwykłych ekranach pojemnościowych, wynalazek Hitachi ma wszystkie ich zalety, także obsługę dotyku w kilku miejscach jednocześnie. Jeśli jednak istnieje konieczność obsługi czymś prądu nieprzewodzącym, zostaje wykorzystywana zasada działania ekranów rezystancyjnych. Nacisk w danym miejscu symuluje zmianę napięcia na powierzchni panelu pojemnościowego, dlatego do detekcji dotyku mogą być wykorzystywane standardowe układy sterujące. W teorii można więc w prosty sposób wymienić zwykły wyświetlacz pojemnościowy na wersję stworzoną przez Hitachi, bez wprowadzania zmian w elektronice lub oprogramowaniu.

Nowy panel dotykowy zostanie zaprezentowany na targach Ceatec Japan 2010, odbywających się w dniach od 5 do 9 października w mieście Chiba.

Źródło: pclab.pl