4g | specu.pl - serwis komputerów i laptopów

Posts tagged: 4g

4G wchodzi do Polski.

Stworzono system LTE, który umożliwia bezprzewodowy dostęp do Internetu. Jest to pierwsza na świecie technologia przesyłu danych LTE, która działa w częstotliwości 1800 Mhz. Podobne znaleźć można w Szwecji, Norwegii oraz Uzbekistanie, ale na innych zakresach.

Za przedsięwzięcie odpowiadają spółki Mobyland oraz CenterNet. Spółka Mobyland zależna jest od Aero2, która skojarzona może być z właścicielem Polsatu – Zygmuntem Solerzem-Żakiem. CenterNet to firma kontrolowana przez Romana Karkosika. Obie wspomniane firmy posiadały częstotliwości w paśmie 1800 Mhz.

W celu obniżenia kosztów inwestycyjnych Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolił firmom na współdzielenia pasma.

W maju tego roku firma Aero2 przejęła 49% udziałów w spółce Nova Capital, która to ma 60,3% akcji NFI Midas Romana Karkosika (właściciela CenterNetu). Partnerem technologicznym całego przedsięwzięcia jest chiński Huawei.

System LTE (potocznie zwany telefonią IV generacji) to następca technologii 3G/HSPA. Sieć taka pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 150 Mbit/s.

Dla przykładu: dane o wielkości 6 GB przesyłane są w 5,5 minuty. LTE pozwala również na transmisje czterech programów w jakości HD bez żadnego „zacięcia”.

Spółka przygotowała już 350 stacji bazowych, liczba ta ma być podwojona do końca roku. Sprawi to, że w zasięgu Sieci znajdzie się 7 milionów Polaków. Do końca następnego roku stacji ma być dwa tysiące. Wyliczono, że koszt inwestycji może sięgnąć kwoty 2 mld zł.

Obie spółki zapowiedziały, że będą działać w charakterze hurtownika, oferując usługę innym operatorom. To operatorzy będą decydować o ofercie dla klientów indywidualnych.

Wiadomo już, że jednym z klientów będzie Cyfrowy Polsat, który już teraz świadczy klientom usługi dostępu do Internetu – do tej pory w oparciu o częstotliwość należąca do Aero2 (czyli 900 Mhz).

Szacuje się, że projekt może zacząć być rentowny dopiero za 7 lat. Jeden poważny klient to zdecydowanie za mało, Adam Kuriański przyznał, że prowadzi rozmowy z jeszcze trzema operatorami, w dwóch przypadkach rozmowy mogą zakończyć się podpisaniem umowy jeszcze w tym roku.

Losy technologii LTE leżą teraz w rękach operatorów komórkowych. Dzisiaj, na XX Forum Ekonomicznych w Krynicy-Zdroju technologia LTE testowana jest przez Plusa (w paśmie 2600 Mhz).

Źródło: webhosting.pl

Zamieszczam również tabelkę przedstawiającą najpopularniejsze technologie zastosowane w telefonii komórkowej.

LTE WCDMA (UMTS) HSPA HSDPA/HSUPA HSPA+
Max przepustowość Downlink ~300 Mb/s (MIMO 4×4) 384 kb/s 14 Mb/s 28 Mb/s
Max przepustowość Uplink 50 Mb/s 128 kb/s 5.7 Mb/s 11 Mb/s
Opóźnienie ~10 ms 150 ms 100 ms 50 ms
Metoda wielodostępu OFDMA/SC-FDMA CDMA